Mały kot w nowym domu

   Zmiana domu małego kota jest dla niego szokiem. Odizolowanie od matki i rodzeństwa oraz przeniesienie go do nowego otoczenia, jest silnym stresem. Zadaniem nowego właściciela jest zminimalizować jego skutki. Dotychczas kotek żył w znanym sobie świecie. To bezpieczne otoczenie zostało nagle zmienione. Wszystko pachnie inaczej, nie ma rodzeństwa i ci ludzie tacy jacyś inni... Najlepszym sposobem do szybkiego zaadoptowania jest danie kociakowi do dyspozycji na kilka dni jednego małego pomieszczenia, które szybko pozna i obwącha. Przez kolejne dni będzie to dla niego "baza" lub azyl, do której będzie wracał w trakcie poznawania reszty domu, jeśli uzna, że gdzieś czuje się mnie pewnie. Wrodzona ciekawość świata sprawia, że będzie chciał zwiedzać wszystko, a to pomieszczenie będzie jego azylem. Dopiero po pewnym czasie udostępniajmy mu w pełni resztę domu, aby spokojnie go sobie poznawał bez stresu, że wszystko jest nowe. 

   W pierwszych dniach pobytu kociaka w domu, oszczędźmy mu dodatkowego stresu w postaci wizyt gości, prezentacji kota wszystkim dookoła, podawania z rąk do rąk, czy gonitw dzieci za kotem – na to przyjdzie czas. Skup się na spokojnych zabawach z nim np. piórkiem na patyku i głaskaniu go, aby kot nawiązał z Tobą wieź i zdobyć jego zaufanie. Dzieci mają w zwyczaju skupiać w pierwszych dniach całą swoją uwagę na nowym małym domowniku - chcą go nosić, dotykać i głaskać. O ile dorosłe koty potrafią dać sobie radę z nadmiernym zainteresowaniem, uciekając na wyższe partie mebli, to u maluchów w pierwszych dniach pobytu w nowym domu, taka nadmierna troska dzieci może być dodatkowym stresem. Dlatego zalecamy aby w pierwszych dniach małe dzieci bawiły się ze zwierzakiem tylko pod opieką dorosłych. Warto wytłumaczyć dziecku, że kotek to nie zabawka, że potrzebuje dużo spokojnego snu i nie wolno go budzić tylko po to, aby go przytulić.

   Jeśli  w domu inne zwierzęta, to w imię przyszłych dobrych stosunków, warto je poznać ze sobą jak najwcześniej (nie dotyczy to gryzoni i ptaków, bo tu może to się zakończyć tragedią ;-)). Psy i inne koty powinny być zapoznawane stopniowo i pod nadzorem, aby uniknąć frustracji i zazdrości z obu stron.

   Wbrew obiegowym opiniom, niekiedy łatwiej jest oswoić psa z małym kotkiem, niż kota z nowym kotkiem. Najmniej problemów mają z tym psy dobrze ułożone (zsocjalizowane), które słuchają poleceń człowieka. Koty to zwierzęta terytorialne i dlatego właśnie pojawienie się drugiego kota na tym samym terenie może być nieakceptowane przez starszego kota w domu. Proces adaptacji może trwać nawet kilka miesięcy, aż do czasu wypracowania hierarchii i zaakceptowania jej przez obie strony. Aby złagodzić ten czas przyzwyczajenia starszego kota do malucha, warto zachować, a nawet wzmocnić, wszystkie jego dotychczasowe przywileje (czas zabawy, pieszczoty, smakołyki). Nowy kociak powinien przebywać na ograniczonym terenie i stopniowo wchodzić na obszar będący we władaniu starszego kota. Warto je też zapoznawać ze swoimi zapachami np. wymieniając im zabawki między sobą.

   Oczekując na nowego mieszkańca, należy odpowiednio przygotować mieszkanie.

Co powinniśmy przygotować przed przybyciem kota do naszego domu?

kuweta dla kota

jaki żwirek do kuwety?

drapak i legowisko

karma dla kota

akcesoria dla kotów

bezpieczeństwo