Pielęgnacja kota brytyjskiego

Pielęgnacja brytyjczyka

   Brytyjczyki nie wymagają zbyt wielkiej pielęgnacji - zasadniczo wystarczy raz w tygodniu wyczesywanie luźnej sierści. Nie ma tu potrzeby wyrafinowanej pielęgnacji futra jak to ma miejsce u ras długowłosych. Warto pamiętać o przycinaniu pazurków jeśli widzimy, że są zbyt ostre. Koty to niesamowite czyściochy i wiele czasu poświęcają na pielęgnację swojej sierści. Każdy chyba widział jak języczkiem ją wylizują, a tam gdzie język nie dotrze - pomagając sobie łapami.

   Szczotkowanie kota ma na celu usuwanie martwych włosów, które kot może połykać podczas codziennej toalety. Jest to o tyle ważne, bo połknięcie zbyt dużej ilości sierści może prowadzić do tzw. kul włosowych w jelitach, które są niebezpieczne dla kota. W naturze koty dają sobie z tym radę przegryzając co jakiś czas trawę, która wywołuje wymioty. W domowych warunkach również możemy zakupić tzw. kocią trawkę, lub podać kotu tzw. pastę odkłaczajacą, która dodatkowo wzbogacona jest witaminami. Do czesania warto przyzwyczajać kota od początku, aby był to dla niego zabieg naturalny - nie powodujący stresu, dodatkowo zacieśniający więź między nim a właścicielem.  U brytyjczyków, wystarcza szczotkowanie raz w tygodniu gęstym grzebieniem lub specjalną rękawicą silikonowymi kolcami, która dodatkowo masuje skórę kota.  Zabieg szczotkowania warto przeprowadzać częściej i dokładniej w okresie linienia - czyli naturalnej wymiany futra związaną z porami roku. Linienie występuje wiosną i późnym latem. Aby nie dopuścić do zakołtunienia się sierści, dobrze jest w tym czasie dość mocno wyczesać kota. 

   Jeśli u naszego kota pojawią się ropne wykwity w kącikach oczu, wystarczy je usunąć delikatnie suchym gazikiem lub zwilżonym wodą. Jeśli kot nam mocno łzawi, koniecznie zasięgnijmy porady lekarza, gdyż może być to objaw zatkania kanalików łzowych, które należy udrożnić.

   Co jakiś czas należy też wykonać przegląd uszu. Jeśli jest konieczność, usunąć wydobywającą się wydzielinę z zewnętrznej części ucha patyczkiem z wacikiem, uważając aby nie wkładać go głęboko do ucha. W przypadku zwiększonej wydzieliny, która zatkała ucho konieczna jest wizyta u weterynarza i przemycie ucha specjalnym preparatem. U kotów wychodzących duża ilość brudnej czarnej wydzieliny może być oznaką świerzbu, wtedy także konieczna jest terapia weterynaryjna. 

Ze względu na mało aktywny tryb życia, a przez to brak możliwości spalenia nadmiaru kalorii, konieczne jest dopilnowanie, aby nie zatuczyć naszego pupila. Niektóre brytyjczyki lubią jeść ponad miarę. Aby kot „trzymał linię” warto poświęcić codziennie kilka chwil na zabawy ruchowe z kotem. Sklepy zoologiczne pełne są zabawek za którymi koty chętnie pobiegają.