historia rasy

Wiele źródeł wskazuje, że początki kotów brytyjskich na wyspach to okres Legionów Rzymskich, wraz z którymi przywędrowały z Egiptu - choć faktu tego nie udało się w 100% udowodnić. Bezsporne jest jednak, że rasa wywodzi się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię.

Przez stulecia rasa rozwijała się naturalnie, bez ingerencji człowieka. Z biegiem czasu jednak je udomowiono, i skupiono się na pracy hodowlanej krzyżując osobniki o najlepszych cechach. Pierwsze profesjonalne hodowle kotów brytyjskich pojawiły się już 100 lat temu, a pierwsze koty tej rasy zostały zaprezentowane na wystawie w Pałacu Kryształowym w Londynie w 1871 roku. Na początku XX wieku istnienie tej rasy zostało zagrożone. W latach 50-tych hodowcy, przy pomocy krzyżowania z persem niebieskim, wzmocnili populację i poprawili typowe cechy rasy dotyczące jakości sierści podczerstkowej. Ubocznym efektem tego zabiegu jest fakt że aktualnie mogą rodzić po krótkowłosych rodzicach – pojedyncze koty z dłuższą sierścią, to pamiątka „eksperymentów” z Persami.

opis ogólny

Brytyjczyki to największa rasa kotów krótkowłosych - ważą od 4 do 9 kg. Ich nogi są krótkie lub średniej długości, przez co kot sprawia wrażenie nieco przysadzistego „niedźwiadka”. Efekt ten potęguje klatka piersiowa, która powinna być dość szeroka.

Na krótkiej szyi, duża głowa z wyraźnymi, pełnymi policzkami oraz wyraźnie zaznaczoną brodą - zwłaszcza u kocurów. Uszy szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Ogon średniej długości, gruby, okrągło zakończony.

Sierść powinna być gęsta, krótka i miękka w dotyku przypominająca plusz. Włos nie przylega do ciała - to za sprawą dużej ilości podczerstka i delikatnych włosów okrywowych. We wzorcu rasy dopuszcza się różne umaszczenie - od jednokolorowego (np. niebieskiego, czarnego, rudego, kremowego, czekoladowego, liliowego czy białego) po dwubarwne, a niekiedy trójbarwne (szylkrety). Kolor niebieski i niebiesko–szary to najczęściej spotykane warianty kolorystyczne, z którymi od razu kojarzą się te koty. Futro kotów brytyjskich oczywiście nie jest dosłownie niebieskie, ale na jasnym odcieniu popielu, można zauważyć  satynowy blask w kolorze indygo.

Jak u każdego kota, tak i u brytyjczyków, uwagę przyciągają jego magiczne oczy – to jeden z jego głównych atutów, zaraz po imponującej sierści. Oczy powinny być duże szeroko otwarte okrągłe, zazwyczaj ciemnopiwne bądź pomarańczowe, choć zdarzają się też niebieskie, złociste, zielone lub turkusowe.

charakter

Są to koty Majestatyczne o łagodnym, zrównoważonym usposobieniu, są spokojne, inteligentne i towarzyskie. Łatwo adaptują się do nowego otoczenia. Akceptują bez problemu inne koty w domu - choć niekiedy budują między sobą hierarchię. Są przyjazne dla dzieci. Mocno przywiązują się do właściciela. Nie są głośne, rzadko miauczą bez przyczyny, nie są też natrętne - potrafią delikatnie upominać się o poświęcenie mu uwagi i czułości. 

Można powiedzieć, że brytyjczyki nie są kotami aktywnymi – dużo śpią, wyjątkiem są koty dorastające - dopóki nie „dojrzeją” zachowują się typowo dla kociąt – są dynamiczne i skore do zabawy. Kot Brytyjski najlepiej się czuje w ciszy i spokoju, patrząc w okno lub obserwując rodzinę, w której żyje - stroni od hałaśliwych miejsc. Doskonale znosi też własne towarzystwo ;-), dlatego gdy nie ma nikogo w domu spokojnie się bawią znalezionymi przedmiotami lub śpią czekając na powrót domowników. Dzięki temu, to idealna rasa dla tych, którzy nie są w stanie zajmować się kotem przez cały.

pielęgnacja

Opieka nad kotami brytyjskimi nie jest zbytnio skomplikowana. Przeczesywanie sierści, co kilka dni, aby pozbyć się luźnych włosów w zupełności wystarcza. Używa się w tym celu gęstego grzebienia, lub specjalnej gumowej rękawicy Nie ma tu potrzeby wyrafinowanej pielęgnacji futra jak to ma miejsce u ras długowłosych. Konieczne jest też okresowe przycinanie pazurków jeśli są zbyt ostre.

Ze względu na mało aktywny tryb życia a przez to brak możliwości spalenia nadmiaru kalorii konieczne jest dopilnowanie aby nie zatuczyć naszego pupila, bowiem niektóre brytyjczyki lubią jeść ponad miarę. Aby kot „trzymał linię” warto poświęcić codziennie kilka chwil na zabawy ruchowe z kotem. Sklepy zoologiczne pełne są zabawek za którymi koty chętnie pobiegają.

The Locations