W naszej hodowli każdy kot idący do nowego domu otrzymuje wyprawkę – między innymi karmę, do której był przyzwyczajony. Z czasem można oczywiście przejść na inny pokarm, ale unikajmy gwałtownego jego zmieniania – to może być czynnik uczulający, powodujący biegunki. Poniżej kilka porad: co jedzą koty brytyjskie?

Ile powinien jeść kot brytyjski?

  Zanim odpowiemy na pytanie jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego trzeba powiedzieć czym go karmić. Koty należą do zwierząt zdecydowanie mięsożernych,  podstawą jego diety powinno więc być właśnie mięso. Koci organizm przystosowany jest na trawienie gotowego białka zwierzęcego

   Dla utrzymania kota brytyjskiego wystarczy w zupełności sucha karma, oczywiście odpowiednio dobrana i zbilansowana, uzupełnieniem może być mokra z puszki lub saszetki - pod warunkiem, że będzie ona również dobrej jakości ponieważ te najtańsze robione są z odpadów. Karmy mokre, to zazwyczaj pasztet mięsny lub kawałki mięsa w galaretce lub sosie. Występuje w wielu smakach np. z tuńczykiem, królikiem, makrelą, drobiem, wołowiną, dziczyzną itp. Podawane karmy mokre powinny mieć temperaturę pokojową. Poniżej karmy uwielbiane przez nasze koty. 

Można dodatkowo dokarmiać kota gotowanym kurczakiem lub przemrożonym wcześniej mięsem wołowym. 

Dobra dedykowana, sucha karma jest podstawą żywienia kota w warunkach domowych. Ponadto sucha karma dla kotów, oczyszcza zęby i zapobiega osadzaniu się na nich kamienia. Zawiera ona w sobie wszystko, co jest potrzebne kotu do życia w dobrej kondycji. Dobierając karmę sprawdźmy, jaka jest zawartość % mięsa (im więcej tym lepiej). Karmy renomowanych firm z „wyższej półki” zawierają komplet witamin i wymagane  dla kota składniki odżywcze, zawartość mięsa wynosi od 35 do 65 %. Ważne też, aby była to karma bezzbożowa, białko zbożowe może powodować uczulenia. Nie zalecamy żywienia kotów reklamowanymi marketowymi karmami – zawierają one bowiem niewiele mięsa (często wcale). Są za to w niej sztuczne barwniki, syntetyczne aromaty i wypełniacze. Taka karma jest często nietolerowana przez koty - powoduje biegunki i uczulenia.

Poniżej zdjęcia karm suchych, którymi żywimy nasze koty. 

Sucha karma, którą podajemy kotu brytyjskiemu musi być dostosowana do jego wieku i kondycji fizycznej. Małym kociakom podajemy karmę dla kociąt, a dorosłym - karmę dla starszych kotów. W przypadkach otyłości najlepsza będzie karma dla kotów z nadwagą, ale o rozpoczęciu jej podawania powinien zadecydować lekarz weterynarii.

   Czas na obalenie mitu: Dorosłe koty nie powinny pić mleka - nie tolerują bowiem zawartej w nim laktozy (ewentualnie można od czasu do czasu podać kefir). Do picia podajemy tylko czystą wodę. Wody powinno być zawsze pod dostatkiem. Brak dostatecznej ilości płynów przy żywieniu suchą karmą, może powodować choroby nerek.

A zatem w skrócie:

czym karmić kota?

- bezzbożowymi karmami suchymi z minimum 35% mięsa

- karmami mokrymi (puszki lub saszetki)

- surową wołowiną lub cielęciną, przemrożoną by pozbyć się bakterii

- gotowanym mięsem z indyka lub kurczaka

- surowym żółtkiem jaj (raz w tygodniu)

- białkiem jaja kurzego (ugotowanym)

- przemrożonymi sercami wołowymi lub  wątróbką (nie częściej niż raz w tygodniu)

- rybami morskimi (bez ości), ugotowanymi

- jogurtem naturalnym białym serem, twarożkiem (raz w tygodniu) 

czego nie może jeść kot?

- mleka krowiego,

- mięsa wieprzowego

- surowych ryb

- karm dla psów

- słodyczy (czekolada, słodka śmietana itp.)