Żywienia kota brytyjskiego
W naszej hodowli każdy kot idący do nowego domu otrzymuje wyprawkę – między innymi karmę, do której był przyzwyczajony. Z czasem można oczywiście przejść na inny pokarm, ale unikajmy gwałtownego jego zmieniania – to może być czynnik uczulający, powodujący biegunki. Poniżej kilka porad: co jedzą koty brytyjskie?
Zanim odpowiemy na pytanie jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego trzeba powiedzieć czym go karmić. Koty należą do zwierząt zdecydowanie mięsożernych, podstawą jego diety powinno więc być właśnie mięso. Koci organizm przystosowany jest na trawienie gotowego białka zwierzęcego
Dla utrzymania kota brytyjskiego wystarczy w zupełności sucha karma, oczywiście odpowiednio dobrana i zbilansowana, uzupełnieniem może być mokra z puszki lub saszetki - pod warunkiem, że będzie ona również dobrej jakości ponieważ te najtańsze robione są z odpadów. Karmy mokre, to zazwyczaj pasztet mięsny lub kawałki mięsa w galaretce lub sosie. Występuje w wielu smakach np. z tuńczykiem, królikiem, makrelą, drobiem, wołowiną, dziczyzną itp. Podawane karmy mokre powinny mieć temperaturę pokojową. Poniżej karmy uwielbiane przez nasze koty.
Można dodatkowo dokarmiać kota gotowanym kurczakiem lub przemrożonym wcześniej mięsem wołowym.
Dobra dedykowana, sucha karma jest podstawą żywienia kota w warunkach domowych. Ponadto sucha karma dla kotów, oczyszcza zęby i zapobiega osadzaniu się na nich kamienia. Zawiera ona w sobie wszystko, co jest potrzebne kotu do życia w dobrej kondycji. Dobierając karmę sprawdźmy, jaka jest zawartość % mięsa (im więcej tym lepiej). Karmy renomowanych firm z „wyższej półki” zawierają komplet witamin i wymagane dla kota składniki odżywcze, zawartość mięsa wynosi od 35 do 65 %. Ważne też, aby była to karma bezzbożowa, białko zbożowe może powodować uczulenia. Nie zalecamy żywienia kotów reklamowanymi marketowymi karmami – zawierają one bowiem niewiele mięsa (często wcale). Są za to w niej sztuczne barwniki, syntetyczne aromaty i wypełniacze. Taka karma jest często nietolerowana przez koty - powoduje biegunki i uczulenia.
Poniżej zdjęcia karm suchych, którymi żywimy nasze koty.
Sucha karma, którą podajemy kotu brytyjskiemu musi być dostosowana do jego wieku i kondycji fizycznej. Małym kociakom podajemy karmę dla kociąt, a dorosłym - karmę dla starszych kotów. W przypadkach otyłości najlepsza będzie karma dla kotów z nadwagą, ale o rozpoczęciu jej podawania powinien zadecydować lekarz weterynarii.
Czas na obalenie mitu: Dorosłe koty nie powinny pić mleka - nie tolerują bowiem zawartej w nim laktozy (ewentualnie można od czasu do czasu podać kefir). Do picia podajemy tylko czystą wodę. Wody powinno być zawsze pod dostatkiem. Brak dostatecznej ilości płynów przy żywieniu suchą karmą, może powodować choroby nerek.
Jeśli kot jest wybredny przy jedzeniu może być to nie tyle kwestia smaku karmy ale kilku innych czynnikow:
- Konsystencja karmy - niektóre koty lubieją mielonkę czy pasztet, inne mięso krojone w kostkę, jeszcze inne grubsze plastry.Podobnie w karmach suchych: jedne lubieją drobne granulki inne uwielbiają gryść te większe. Znaczenie ma niekiedy nawet kształt karmy, czy smaczków.
- Miejsce gdzie kot się karmi - miski powinny stać w bezpiecznym dla kota miejscu, gdzie kot będzie miał spokój podczas jedzenia, bez oglądania się na ewentualne niebezpieczeństwa - czyli raczej nei w ciągach komunikacyjnych.
- Tempeatra karmy - jedzenie powinno być w temperaturze pokojowej, nie prosto z lodówki a tymbardziej zamrażarki. Niezjedzona karma mokra nie powinna zlagać w misce zbyt dlugo szczególnie w okresie letnim ab nie skisła lubnie zapleśniała.
- Rożnorodność - z czasem nawet najberdziej uwielbiana karma potrafi się "postawić" - warto zatem mieć przetestowanych kilka zpasowych opcji. Zapamiętuj zatem preferencje przy testowaniu nowych karm czy smaków.
- Nieodpowiednie miseczki - czasem koty nie tolerują danego ksztaltu misek. Zbyt głęboka zwłaszcza do karmy mokrej, może być nietolerowania przez niektóre koty - lepszy będzie zatem tależyk. \nie każdy kot lubi dotykać wybrysami (wąsami) brzegów miseczki - warto zadbać zatem o odpowiednią średnicę naczyń.
A zatem w skrócie:
- bezzbożowymi karmami suchymi z minimum 35% mięsa
- karmami mokrymi (puszki lub saszetki)
- surową wołowiną lub cielęciną, przemrożoną by pozbyć się bakterii
- gotowanym mięsem z indyka lub kurczaka
- surowym żółtkiem jaj (raz w tygodniu)
- przemrożonymi sercami wołowymi lub wątróbką (nie częściej niż raz w tygodniu)
- rybami morskimi (bez ości), ugotowanymi
- jogurtem naturalnym białym serem, twarożkiem (raz w tygodniu)
- mleka krowiego,
- mięsa wieprzowego
- surowych ryb
- karm dla psów
- słodyczy (czekolada, słodka śmietana itp.)
- szeroko przetworzonego jedzenia dla ludzi (ze względu na konserwanty i przyprawy)
W przypadkach otyłości, którą powinien najpierwstwierdzic lekarz weterynarii, konieczne będzie przejście na specjalna dietę. Koty brytyjskie ze względu na swój mało aktywny tryb życia mają tendencję do tycia. Objawia się to zwłaszcza u kotów starszych. Koty do około trzech lat są na tyle aktywne, że spalą nadmiar kalorii. Dla tyjących kotów najlepsze będzie przejście na karmę dla kotów z nadwagą, ale o rozpoczęciu jej podawania powinien zadecydować lekarz. Warto zapewnić kotu codziennie odpowiednią ilość ruchu przez zabawę np. w polowanie. Można też skorzystać z utrudniania swobodnego jedzenia np przez stosowanie specjalnych miseczek spowalniających jedzenie. Poniżej kilka propozycji z od firmy Trixie z Zooplus.