Pies i kot pod jednym dachem

   Czy możliwe jest pokojowe współżycie tych stworzeń w jednym mieszkaniu? Wszak przysłowie „żyje jak pies z kotem” nie wzięło się znikąd. Otóż jest to możliwe ale takie współistnienie ma znacznie większą szansę na sukces jeśli uwzględnimy kilka zasad.

  Naukowcy wykazali, że oba gatunki najłatwiej pokojowo współżyją, jeśli kot pojawia się w domu przed psem oraz kiedy zwierzęta są jeszcze młode. Im starsze osobniki tym trudniejsza wzajemna akceptacja. Bezpieczna granica dla kota to pół roku, natomiast dla psa to rok.

   Skąd biorą się waśnie między tymi gatunkami? Jednym z głównych powodów są odmienne języki ciała którymi posługują się oba zwierzęta. Przykładowo pies macha ogonem, kiedy jest zadowolony lub chce się bawić, a kot porusza rusza nim, gdy jest zaciekawiony skupiony lub gdy się złości. Uderzenia przez kota ogonem o podłoże świadczą o irytacji. Odwrócona głowa u kota oznajmia agresję, natomiast u psa – uległość. Zatem wysyłane komunikaty przez jedno zwierze nie są poprawnie odczytywane przez drugie a to rodzi konflikty. Jeśli jednak pies i kot poznają się odpowiednio wcześnie – jeszcze jako maluchy, to mogą nauczyć się wspólnego języka – głównie przez zabawę.

źródło: Focus.pl