Dlaczego ludzie coraz częściej wybierają koty jako towarzyszy życia?

   Po tysiącach lat psów jako towarzyszy człowieka, nasza cywilizacja coraz bardziej skłania się ku kotom. Koty wydają się bardziej pasować do dzisiejszych czasów, promujących szybkie życie i indywidualizm

   W krajach rozwiniętych żyje ponad 204 mln kotów domowych i tylko 173 mln psów. Koty zyskują w ostatnich latach znaczącą przewagę. Wynika to ze zmian cywilizacyjnych. Koty wydają się być bardziej przystosowane do szybszego tempa życia współczesnego człowieka. Sprzyjają temu cechy osobowości kotów. Główna różnica pomiędzy psem a kotem, wynika z milionów lat ich odmiennej ewolucji. Kot jest drapieżnikiem pierwszego rzędu. W jego pojęciu świata to on jest władcą i świat musi mu się podporządkować włącznie z człowiekiem,. Psy również polują, ale w ich naturze leży współpraca w sforach. Dlatego tak naturalnie przychodzi im współpraca z człowiekiem.

   Udomowienie psa nastąpiło około 15 tys. lat temu. Na bazie kultur koczowniczych. Prawdopodobnie początkowo - polującym ludziom zaczęły towarzyszyć przyciągane jedzeniem wilki. Te Mniej agresywne i płochliwe osobniki bardziej zbliżyły się do człowieka i z czasem zaczęły stróżować a potem polować. Koty niejako przyszły już na gotowe, udomowione zostały w czasach gdy powszechne było już rolnictwo - zaledwie kilka tysięcy lat temu na terenie Syrii i Egiptu. Początkowo polowały na myszy chroniąc zbiory, ale ich gracja, tajemniczość i niezależność spowodowały, że stały się zwierzętami czczonymi np. w Egipcie.

   Zwycięstwo kota nad psem w odwiecznej rywalizacji o względy ludzi ma także bardziej prozaiczne przyczyny. Pies jest nie tylko towarzyski, ale też bardziej ruchliwy – większość ras psów wymaga regularnego wyprowadzania czy wręcz „wybiegania”, żeby dobrze funkcjonować. Kot natomiast doskonale sobie radzi nie wychodząc z mieszkania, może żyć bez kontaktów ze światem zewnętrznym. Wpisuje się tym samym w dominujący model życia współczesnego człowieka – mieszkańca miasta, coraz mniej chętnie wychodzącego poza swoje cztery ściany, zwłaszcza piechotą. Dla takiego domatora, kot jest zwierzęciem idealnym. Koty są też tańsze w utrzymaniu, obliczono że roczne wyżywienie średniej wielkości psa to przeliczeniowo plon z 0,84 ha, a kota zaledwie 1,5 ha

   Mniejsze w porównaniu z psimi potrzeby kota oznaczają, że krajach gdzie utrzymanie zwierząt zaczyna być znaczącą pozycją w budżecie domowym, spada liczba domowych pupili, ale przede wszystkim psów. 

źródło: Focus.pl