Po tysiącach lat psów jako towarzyszy człowieka, nasza cywilizacja coraz bardziej skłania się ku kotom. Koty wydają się bardziej pasować do dzisiejszych czasów, promujących szybkie życie i indywidualizm
W krajach rozwiniętych żyje ponad 204 mln kotów domowych i tylko 173 mln psów. Koty zyskują w ostatnich latach znaczącą przewagę. Wynika to ze zmian cywilizacyjnych. Koty wydają się być bardziej przystosowane do szybszego tempa życia współczesnego człowieka. Sprzyjają temu cechy osobowości kotów. Główna różnica pomiędzy psem a kotem, wynika z milionów lat ich odmiennej ewolucji. Kot jest drapieżnikiem pierwszego rzędu. W jego pojęciu świata to on jest władcą i świat musi mu się podporządkować włącznie z człowiekiem,. Psy również polują, ale w ich naturze leży współpraca w sforach. Dlatego tak naturalnie przychodzi im współpraca z człowiekiem.
Udomowienie psa nastąpiło około 15 tys. lat temu. Na bazie kultur koczowniczych. Prawdopodobnie początkowo - polującym ludziom zaczęły towarzyszyć przyciągane jedzeniem wilki. Te Mniej agresywne i płochliwe osobniki bardziej zbliżyły się do człowieka i z czasem zaczęły stróżować a potem polować. Koty niejako przyszły już na gotowe, udomowione zostały w czasach gdy powszechne było już rolnictwo - zaledwie kilka tysięcy lat temu na terenie Syrii i Egiptu. Początkowo polowały na myszy chroniąc zbiory, ale ich gracja, tajemniczość i niezależność spowodowały, że stały się zwierzętami czczonymi np. w Egipcie.
Zwycięstwo kota nad psem w odwiecznej rywalizacji o względy ludzi ma także bardziej prozaiczne przyczyny. Pies jest nie tylko towarzyski, ale też bardziej ruchliwy – większość ras psów wymaga regularnego wyprowadzania czy wręcz „wybiegania”, żeby dobrze funkcjonować. Kot natomiast doskonale sobie radzi nie wychodząc z mieszkania, może żyć bez kontaktów ze światem zewnętrznym. Wpisuje się tym samym w dominujący model życia współczesnego człowieka – mieszkańca miasta, coraz mniej chętnie wychodzącego poza swoje cztery ściany, zwłaszcza piechotą. Dla takiego domatora, kot jest zwierzęciem idealnym. Koty są też tańsze w utrzymaniu, obliczono że roczne wyżywienie średniej wielkości psa to przeliczeniowo plon z 0,84 ha, a kota zaledwie 1,5 ha
Mniejsze w porównaniu z psimi potrzeby kota oznaczają, że krajach gdzie utrzymanie zwierząt zaczyna być znaczącą pozycją w budżecie domowym, spada liczba domowych pupili, ale przede wszystkim psów.
źródło: Focus.pl