Kocia zwinność, charakter i sposób radzenia sobie w różnych sytuacjach budzi podziw niejednego z nas. Koty to niezwykłe zwierzęta o budowie specyficznej dla swojego gatunku o której wielu ludzi wie niewiele. Dlaczego kot spada zawsze na cztery łapy? Czy koty rzeczywiście widzą w ciemności? Na czym polega charakterystyczne mruczenie kota? Dlaczego małemu kotu trzeba pomóc zejść z drzewa, skoro sam potrafił tam wejść? Poniżej kilka ciekawostek o budowie ciała kota, które pomogą odpowiedzieć na te pytania.
Jeśli kot może gdzieś wcisnąć swoją głowę, to reszta ciała również się zmieści, a to dlatego, że nie mają kości obojczykowych.
Każdy koci nos jest tak unikalny, jak linie papilarne u człowieka. Mogą różnić się fakturą, wysokością nozdrzy, zaznaczeniem przegrody nosowej, kolorem, a także nachyleniem.
Kot spędza ok 2/3 doby na spaniu. Oznacza to, że dziewięcioletni kot spędził na drzemce całe sześć lat. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to wcale wynik lenistwa ani zbierania sił na złośliwości. Prawdziwym powodem jest wydzielany tylko podczas snu hormon wzrostu. Innymi słowy: kot nie śpi - kot rośnie. Najbardziej aktywne są wieczorami i nad ranem, wtedy nadmiar światła nie razi ich wrażliwych oczu i nie muszą lawirować w nadmiernym mroku.
W ciele kota znajduje się 230 kości, u człowieka - 206.
10% wszystkich kości kota znajduje się w jego ogonie.
Kot może bez rozbiegu wykonać skok na odległość równą 5-7 długościom jego ciała. To dzięki budowie tylnych nóg. Zwierzęta te mają bowiem bardzo silne mięśnie ud. Podczas skoków koty oceniają odległość za pomocą wąsów (wybrysów). Ogon służy podczas skoku do utrzymania równowagi.
Dorosłe koty mają 30 zębów. Kocięta rodzą się bezzębne, a następnie wyrasta im 26 bardzo ostrych zębów mlecznych, które tracą gdy mają ok. pół roku. Kocia szczęka nie porusza się na boki, dlatego koty nie są w stanie przeżuwać zębami pokarmu.
Mruczki na swoich językach nie posiadają kubków smakowych odpowiedzialnych za wyczuwanie słodkiego smaku. Nie są zatem zainteresowane ciastami czy owocami. Zdecydowanie wolą mięso. Psy natomiast rozpoznają ten smak. Dlatego nie raz próbują naszych słodyczy. Koty mogą przeżyć w ogóle nie pijąc wody i żywiąc się jedynie soczystym mięsem.
Koty posiadają dodatkowy zmysł - połączenie zmysłu powonienia i smaku i dodatkowy receptor, w górnej części podniebienia. Cząsteczki zapachowe osiadają na języku, który po przyciśnięciu do tego receptora, wysyła impulsy nerwowe do mózgu
Kotka rodzi od 1 do 9 kotków. W rekordowym miocie było 19 kociąt, z których aż 15 przeżyło, z uwagi na długą płodność kotki w rui, ojcem jednego miotu może być więcej niż jeden kocur – stąd częsta różnorodność umaszczenia kociego rodzeństwa.
Koty mają tzw. trzecią powiekę. Zapobiega ona uszkodzeniom oka, oraz jego wysychaniu. Kiedy kot jest chory, jego trzecia powieka często zamyka się połowicznie.
Koty wyraźnie widzą obiekty w odległości nie większej niż 6 m. Dostrzegają głównie kształty, Kot nie widzi dobrze tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Dlatego często dotyka łapką przedmiotów znajdujących się przed nim, aby ocenić czym tak naprawdę są. Z tego samego powodu koty często przesuwają miseczkę z wodą, aby właściwie ocenić w jakiej odległości znajduje się tafla wody.
Koty widzą na odległość 36 metrów, i mają bardzo rozbudowane widzenie peryferyjne, Dobre widzenie w ciemności u kotów jest zasługą większego zestawu fotoreceptorów. Ich siatkówka jest zbudowana z dużo większej ilości pręcików niż siatkówka oka człowieka. Potrzebują zaledwie 1/6 światła wymaganego przez ludzkie oko do rejestrowania obrazu. Źrenice kotów mają specyficzny, eliptyczny kształt, dzięki temu, ich nocne widzenie jest tak dobre. Kocim polowaniom pomaga też fakt, że dzięki licznym pręcikom dostrzegają nawet bardzo szybki ruch. Wbrew obiegowej opinii, koty nie widzą jednak w całkowitych ciemnościach. Całkowity mrok oślepia je tak samo jak ludzi.
Kot może słyszeć dźwięki o dwie oktawy wyższe niż słyszy człowiek.
Większość białych kotów o niebieskich oczach jest głucha. Białe koty, u których tylko jedno oko jest niebieskie, są głuche na ucho znajdujące się po stronie niebieskiego oka. Nie dotyczy to kotów o oczach zielonych lub pomarańczowych.
To nie na sierść uczuleni są niektórzy ludzie, ale na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na kociej sierści.
Ocieranie się o nogę człowieka, czy trącanie go łapą nie musi być koniecznie nie tyle jest oznaką czułości, lecz atawistycznym rytuałem powitania i akceptacji. Na policzkach kota, znajdują się gruczoły wydzielające substancję zapachową, za pomocą której koty oznajmiają swoją akceptację dla innego kota - to taki koci znak pokoju. Zachowanie to ma zapobiegać agresji. Jego rolą jest zapobiegnięcie wybuchom wściekłości u silniejszego osobnika – w relacji kot-kot, to zwykle słabszy osobnik inicjuje ocieranie o kota o dominującej pozycji. Inną rolą tego zachowania jest zacieśnianie więzów między zaprzyjaźnionymi zwierzętami w relacjach rodzinnych. Koty w toku ewolucji stały się samotnymi myśliwymi i ciągle nie do końca pojmują naszą - ludzi rolę w ich życiu. W konsekwencji, koty mimo wielu lat udomowienia. nadal pozostały dzikimi zwierzętami i traktują człowieka jak innego kota. Pionowo uniesiony ogon jest znakiem pozdrowienia między kotami oraz demonstracją uczuć do właściciela.
Koty mogą żyć do 20 lat, który odpowiada okresowi 98 lat ludzkiego życia. Najstarszym odnotowanym kotem w historii była kotka Crème Puff, która dożyła 38 lat. Innym kocim rekordzistą był Tinker Toy - najmniejszy dorosły kot w historii - ważył niecałe pół kilograma, mierzył 19 cm długości 7 cm wysokości. Kotką, która wydała na świat najwięcej potomstwa była amerykańska Dusty, urodziła 420 kociąt w ciągu swojego osiemnastoletniego życia. Rekord wagi należy do australijczyka o imieniu Himmy – to kocur ważący ponad 22kg.
Najstarszy grobowiec z oswojonym kotem został znaleziony na Cyprze i jest starszy od egipskich malowideł przedstawiających koty o ok 4 tyś. lat.
Kocie wąsy (wybrysy) pracują jak zaawansowany sonar. Są tak czułe, że nie muszą dotykać przedmiotu, by go wykryć. Nerwy powiązane z wąsami są tak wrażliwe, że wykrywają ruch powietrza dookoła przeszkód na ich drodze. Temu fenomenowi zawdzięczają umiejętność lawirowania w terenie, którego nie widzą. Kocia mordka jest wyposażona w średnio dwanaście wybrysów po każdej stronie, ułożonymi w czterech rzędach.
Koty są wyjątkowo wyczulone na wibracje i drgania. Podobno są w stanie wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi na 10-15 min przed człowiekiem.
Koty z łatwością potrafią wdrapać się na drzewa, ale zejście na na dół stanowi czesto dla nich problem, to dlatego, że pazurki wygięte są tylko w jedną stronę.
kocia skóra jest pozbawiona gruczołów potowych Koty pocą się tylko na podeszwach łapek.