Dotyk kota - czyli jak kot odczuwa świat
Zmysł dotyku u kotów jest szczególnie ważny - znacznie bardziej niż wzrok
Znacznie ważniejszy niż wzrok dla kota jest zmysł dotyku, to dzięki niezliczonej ilości receptorów na skórze które cały czas wysyłają do mózgu informacje o obecności bodźców. U kotów występują obszary o wyjątkowej wrażliwości np. nos, który jest w stanie wykryć kierunek wiatru i temperaturę, czy poduszeczki i włoski na łapkach zdolne wykrywać wibracje. Nawet pazury u nasady są unerwione zdolne do wykrywania ruchów złapanej już ofiary.
kocie wąsy czyli wybrysy
Najwięcej sygnałów dotykowych koty zbierają w okolicy pyska dzięki wybrysom (zwanych potocznie wąsami). Wybrysy, to dodatkowe włoski czuciowe na policzkach, wewnętrznej powierzchni przednich łap, nad oczami i na podbródku - przekazują one informacje o ruchach powietrza, zmianach temperatury wokół kota, pomagają określić równowagę ciała i określają dostępną przestrzeń. Koty są raczej dalekowidzami w odległości mniejszej niż 30 cm od pyska "widzenie" przejmują właśnie wybrysy. Podczas polowania, gdy mysz znajdzie się tym obszarze, 24 wybrysy wokół pyska kierują się do przodu i informują o ruchach ofiary umożliwiając trójwymiarowe widzenie.
komunikacja kotów przez dotyk
Zmysł dotyku u kotów jest szczególnie ważny dla komunikacji między kotami, a także w relacjach między kotami a ludźmi. Koty używają swoich receptorów dotykowych, aby odczuwać dotyk innych kotów i okazywać swoje emocje.
Receptorami dotykowymi w skórze kotów są tzw. korpuskuły Merkela, które reagują na nacisk i lekkie dotknięcie, oraz zakończenia nerwowe Meissnera, które reagują na dotyk wibracyjny i lekkie zmiany temperatury. Dzięki tym receptorom, koty mogą odczuwać delikatny dotyk i precyzyjnie reagować na bodźce z otoczenia.