Jak widzą koty

Koci wzrok – jak wszystkie drapieżniki koty oczy skierowane do przodu, proporcjonalnie większe w porównaniu do reszty głowy.  Kot potrzebuje sześć razy mniej światła niż człowiek aby obserwować otoczenie ze szczególami, przez co znacznie szybciej reaguje na zaobserwowany ruch nwet w ciemności.

Koty nacznie lepiej widzą z daleka niż z bliska - optymalna głębia dobrego widzenia to 1-6m. Z bliska widzenie jest nieostre, kot rozpoznaje raczej kształty niż szczegóły. W nocy wzrok kota działa równie sprawnie jak w dzień, choć wtedy widzi tylko w skali szarości.

Pole widzenia jest raczej skupione w 90 stopniach umożliwiających widzenie stereoskopowe do oceny odległości, a łącznie z widzeniem peryferyjnym to około 200 stopni.

Koty mają trzecią powiekę, która chroni przed uszkodzeniami i oczyszcza oko. Za siatkówką znajduje się błona odblaskowa wzmacniająca obraz w słabym świetle, to ona jest odpowiedzialna za świecące oczy nocą na drodze lub na zdjęciach z lampą  błyskową

widzenie kota

 Koty widzą świat inaczej niż ludzie. Mają o wiele lepszy wzrok nocny i potrafią dostrzegać ruchy nawet w bardzo słabym świetle. Ich oczy są przystosowane do łapania każdej malej zmiany w otoczeniu, co pomaga im polować na zdobycz.

Koty mają też lepszą zdolność do widzenia w kolorze niż niektóre inne zwierzęta. Jednakże, ich widzenie w kolorze jest nieco inaczej niż u ludzi i nie rozróżniają kolorów tak jak my. Koty widzą głównie w odcieniach niebieskiego i szarego.

Koty mają również umiejętność zmieniania kształtu źrenic swoich oczu, co pomaga im dostosować się do różnych warunków oświetleniowych i skupić na konkretnej rzeczy. Można zauważyć, że źrenice u kota są węższe w jasnym świetle, a rozszerzają się w ciemności, aby umożliwić lepsze widzenie.

Jak widzenie wpływa na zachowanie kotów?

Kocie widzenie wpływa na ich codzienne zachowanie w różne sposoby. Koty są doskonałymi łowcami, dzięki swojemu wspaniałemu wzrokowi nocnemu i umiejętności dostrzegania ruchów, mogą błyskawicznie zareagować na ruchy zdobyczy.

Koty lubią też obserwować świat wokół nich i badać wzrokiem otoczenie. Zdolność do dostosowywania źrenic do zmieniających się warunków oświetleniowych pozwala im na dokładne przyjrzenie się każdej rzeczy, która je zainteresuje.